company tel
02166469098
company tel
Sales[@]hipersia.com
دیدنی‌های بوشهر
0 like 582 view

دیدنی‌های بوشهر

بوشهر همیشه ما را به یاد نیروگاه اتمی، متطقه‌ی صنعتی و گرمای شدید می‌اندازد، غافل از این‌که رفتن به ساحل خلیج فارس در بوشهر و عمارت‌های این شهر نظر ما را نسبت به این بندر زیبا و تاریخی تغییر خواهد داد. 

بندر بوشهر، شبه جزیره‌ای در کرانه‌ خلیج فارس و با آب و هوای گرم و مرطوب است. گفته می‌شود قدمت این شهر مربوط به دوره‌ ساسانیان بوده و اردشیر ساسانی آن را ساخته است. مردم این بندر به گویش فارسی محلی صحبت می‌کنند که بن مایه‌ لری دارد، البته در برخی مناطق از جمله بندر ریگ، کنگان و جزیره‌ی شیف هم به زبان عربی هم صحبت می‌کنند. 

درباره‌ نام بوشهر دو گمانه بیان شده‌است، برخی آن را برگرفته از رام‌اردشیر که بعدا به ریشهر تبدیل شده می‌دانند، اما برخی دیگر بوشهر را برگرفته از بُخت‌اردشیر می‌دانند که به بواردشیر، بوشیر و سپس به بوشهر تبدیل شده است.

 

بوشهر

مرغان دریایی در ساحل کم عمق خلیج فارس در بوشهر

 

 بوشهر

قایق‌سواری در آب‌های خلیج فارس

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید.

 

  • در بافت قدیمی شهر بوشهر به چه چیزهایی دقت کنیم؟

از کنار بافت قدیمی بوشهر به سادگی عبور نکنید، وارد شهر قدیمی بوشهر شوید و در کوچه‌های این محله‌های قدیمی گشتی بزنید و ببینید که سیستم شهرسازی آن چگونه بوده است. به پنجره‌ها دقت کنید؛ احتمالا این پنجره‌ای که می‌بینید در خانه‌ی همسایه باز می‌شود! مسئله‌ای که کاملا دقیق در شهرسازی بوشهر قدیم رعایت شده هدایت نسیم خنکی است که از سمت خلیج می‌وزد. با توجه به گرما و رطوبت هوا، نیاز به خنک کننده و گردش هوا به شدت احساس می‌شده که با درنظر گرفتن بازشوها بین خانه‌هایی که در بافت پیوسته ساخته شده این نیاز تا حدی رفع شده‌است. پس وقتی وارد بافت قدیمی شهر شدید، حتما ساختار خانه‌ها را با دقت نگاه کنید.

 

دیدنی های بوشهر

خانه‌ای قدیمی از کاه‌گل در محله‌ی کوتی

 

دیدنی های بوشهر

پنجره‌های متعدد برای ایجاد کوران هوا در ساختمان و سایبان‌هایی برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید. 

دیدنی های بوشهر

کوچه‌ای رو به دریا در محله‌ای با معماری سنتی

 

دیدنی های بوشهر

پنجره‌هایی با سایبان‌های داخلی برای مهار گرمای آفتاب

 

  • چرا در عمارت‌های قدیمی بوشهر از شیشه‌های رنگی استفاده می‌کردند؟

در گشت در محله‌های قدیمی بندر بوشهر، می‌توانید از عمارت‌هایی بازدید کنید که بعضا تبدیل به موزه یا ساختمان‌های اداری شده‌اند یا تنها برای بازدید هستند، از جمله می‌توان به خانه امیریه، قصر ملک، خانه‌ طاهری، ساختمان کازرونی، عمارت گلشن و... اشاره کرد. به این عمارت‌ها وارد شوید و با سبک زندگی بوشهریان متمول قدیم و معماری آن‌ها آشنا شوید.

ساختمان‎هایی که اغلب به صورت حیاط مرکزی و با پنجره‌های متعدد ساخته شده تا تهویه‌ مطبوع انجام شود و گردش هوا از افزایش میزان رطوبت و گرمای اتاق جلوگیری کند. هم‌چنین شیشه‌های رنگی که نور خورشید را رنگی می‌کند، حسن استفاده از این شیشه‌ها و ایجاد این نورها در فراری دادن حشرات از محیط است.

 

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید.

 

 حیاط خانه کازرونی با ایوان، سایبان‌ها و طاق‌های زیبا

 

دیدنی های بوشهر

ایوان‌های مسقف در نمای جنوبی خانه کازرونی که باعث ایجاد سایه بر دیواره بنا می‌شود

 

دیدنی های بوشهر

 حیاط عمارت گلشن که امروزه به خانه مطبوعات تبدیل شده‌ است

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید.

 

 دیدنی های بوشهر

ایوان‌ها و بازشوهای متعدد در خانه‌ طاهری و استفاده فراوان از چوب در ساختمان

 

 دیدنی های بوشهر

نمای خانه دکتر مرتضی نسترن که کاربری آن به بنیاد ایران‌شناسی تغییر کرده‌است

 

  • حاکم هندی بوشهر چه کسی بود؟

عمارتی صدساله که متعلق به مرد ثروتمند هندی به نام حاج ملک التجار بوده و مدتی نیز حاکم بوشهر بود در نزدیکی میدان بهمن قرار دارد. گفته می‌شود با دیدن کاخ سرکنسول فرانسه در فرانسه، دستور ساخت این عمارت را داده‌ است. بنایی که با 4000 زیربنا در دوره قاجار به دست معماران فرانسوی ساخته و از نظر هندسی به یکی از زیباترین بناهای جنوب تبدیل شد. متجاوزین انگلیسی این کاخ را اشغال کرده و آن را مقر نظامی خود کردند و در اواخر سلطنت رضا شاه خوابگاه نظامیان بود.

 

دیدنی های بوشهر

نمای قصر ملک و پله‌های ورودی بنا

 

دیدنی های بوشهر

نمای غربی قصر حاکم هندی بوشهر

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید.

  • بوشهری‌ها چه آداب و رسومی دارند؟

با ورود به موزه مردم‌شناسی بوشهر و بازدید از آن، می‌توانید با فرهنگ مردم این منطقه آشنا شوید. وقتی وارد این موزه شوید به شما هدفون می‌دهند و شما می‌توانید هم‌زمان با دیدن لباس‌های محلی، پخت نان، مشاغل و... به موسیقی محلی آن‌ها هم گوش فرا دهید و کاملا با آداب و رسوم بوشهری‌ها آشنا شوید.

 

دیدنی های بوشهر

زن و شوهر بوشهری - موزه مردم شناسی

 

 دیدنی های بوشهر

عروس و داماد بوشهری - موزه مردم شناسی

 

 دیدنی های بوشهر

دکانی در بوشهر - موزه مردم شناسی

 

 دیدنی های بوشهر

خیاطی - موزه مردم شناسی

 

  • ساحل کم عمق خلیج فارس در بوشهر 

ساحل خلیج فارس در بوشهر بسیار کم‌عمق است، پیش از احداث راه‌آهن سراسری و این‌که بندر شاپور به اولین بندر مهم اقتصادی تبدیل شود، بوشهر مهم‌ترین بندر نظامی و اقتصادی ایران بود. اکنون در ساحل خلیج فارس پارک زیبایی ساخته شده که امکان لذت بردن از آب‌های آرام خلیج فارس را بیشتر می‌کند.

بعد از گشت در محله‌ها و عمارت‌ها و بازدید از موزه‌ها به پارک ساحلی بروید. پیاده‌روی در ساحل و تماشای ساحل آرامش و قایق‌سواری هیجان سفر شما را افزایش می‌دهد.

 

برای مشاهده تورهای بوشهر اینجا را کلیک نمایید.

 

دیدنی های بوشهر

پیاده روی در پارک ساحلی خلیج فارس 

 

دیدنی های بوشهر

ساحل آرام و نیلگون خلیج فارس در بوشهر

 

هایپرشیا سفری سه روزه به بوشهر را به شما پیشنهاد می‌دهد.

روز اول: پس از رسیدن به بوشهر، به گشت در بافت قدیمی بوشهر بپردازید و از بافت قدیمی بوشهر لذت ببرید، سپس غروب خورشید را در ساحل خلیج فارس تماشا کنید.

روز دوم: بازدید از موزه‌ها و عمارت‌ها را در برنامه خود قرار دهید و سپس بعد از ظهر خود را در پارک ساحلی بگذرانید و قایق سواری در آب‌های خلیج فارس را تجربه کنید. اگر دوست داشته باشید می‌توانید به شهر دلوار در 45 کیلومتری بوشهر بروید و از موزه رئیسعلی دلواری بازدید کنید.

روز سوم: به گشت در بازارهای قدیمی و ساحلی بوشهر بپردازید. 

 

نسخه انگلیسی این صفحه: Bushehr

 

 

اشتراک‌گذاری:

ثبت نظر

خدمات مرتبط

مطالب مرتبط

این راه را نهایت صورت کجا توان بست؟ (حافظ)

© 2020 Diako Co. All Right Reserved